Staff

Management

Paula Wells

Principal

Andrew Murray

Deputy Principal

Principal’s Nominee

Catherine Leger

Deputy Principal

Catherine Landrigan

Director of Religious Studies

Deans

Ross Howarth

Dean of Year 7

Andrea Taylor

Dean of Year 8

Carly Avery

Dean of Year 9

Claire Tait

Dean of Year 10

Barbara Costelloe

Dean of Year 11

Joan Hodson

Dean of Year 12

Amanda Brown

Dean of Year 13

Leaders of Learning

Barbara Costelloe

Mathematics

Maxine Luff

Years 7 & 8

Anne McSweeney

English

Narelle O’Byrne

Physical Education

Alison Slater

Social Science

Bridie Steele

Art

Jeremy Taylor

Science

Peter Zwanikken

Technology

Teacher in Charge

Stacey Forbes-Ireland

History

Cathy Quigan

Digital Technologies

Raewyn Hunter

Music

Melissa Seddon

Sport

Deborah Jordan

Spanish

Kerena Wano

Te Reo Māori

Pauline Koorey

Classics

Teachers

Lauren Armstrong

Drama

Carly Avery

Dean of Year 9

SENCO

English, Religious Studies

Lee Blanks

Intermediate

Amanda Brown

Dean of Year 13

Geography, Social Studies

Jenny Brown

English, Communication English

Jan Carnachan

Mathematics

Liz Churches

Media Studies, Religious Studies, Social Studies

Barb Costelloe

Dean of Year 11

Leader of Learning Mathematics

Mathematics, Statistics

Emma Cronin

Textiles (on leave)

Stacey Forbes-Ireland

TiC History

History, Social Studies

Taryn Gadsby

History, English, Social Studies

Kim Goodey

Mathematics, Mathematics with Statistics, Calculus

Russy Graham

Physical Education, Health

Nicola Hill

Intermediate

Megan Hitchcock

Science, Physical Education

Joan Hodson

Dean of Year 12

TOPEC Co-ordinator

Physical Education, Religious Studies

Ross Howarth

Dean of Year 7

Intermediate

Raewyn Hunter

TiC Music

Music

Deborah Jordan

TiC Spanish

Spanish, English

Hayley Kim

Accounting, Commerce, Mathematics, Mathematics with Statistics

Pauline Koorey

Classical Studies, English, Religious Studies

Catherine Landrigan

Director of Religious Studies

Religious Studies

Linda Lawley

Physics

Catherine Leger

Deputy Principal

Mathematics, Statistics

Ann Logan

Pathways, Religious Studies

Maxine Luff

Leader of Learning Intermediate

Intermediate

Helen Manning

Food Technology

Andrew McAllister

Intermediate

Anne McSweeney

Leader of Learning English

English, Communication English

Chris Moffitt

Commerce, Mathematics, Mathematics Internal

Rebecca Morresey

Physical Education, Social Studies

Mary Mustchin

Careers Advisor

Pathways, Religious Studies

Andrew Murray

Deputy Principal

Principal’s Nominee

Religious Studies

Meg Nicholls

Science, Science Internal, Biology

Jasmine Novak

English, Communication English

Narelle O’Byrne

Leader of Learning Physical Education

Physical Education

Cathy Quigan

TiC Digital Technologies

Microsoft Innovative Educator Expert

Digital Technologies

Abigail Rilkoff

English, Communication English

Jane Sanfelieu

Chemistry, Science

Cathy Scott

Intermediate

Melissa Seddon

TiC Sport

Physical Education

Bridie Steele

Leader of Learning Arts

Photography, Painting, History of Art, Art

Claire Tate

Dean of Year 10

Painting, Photography, Art

Andrea Taylor

Dean of Year 8

Intermediate

Jeremy Taylor

Leader of Learning Science

Science, Chemistry

Karen Taylor

Mathematics

Natalie Teo-Thangam

Biology, Science

Sandra Titchener

Leader of Learning Literacy

Kerena Wano

TiC Te Reo Māori

Te Reo Māori

Linda Wichman

Intermediate

Claire Wigley

Textiles

Peter Zwanikken

Leader of Learning Technology

Resistant Materials Technology, Hard Materials Technology, Design and Visual Communication, Enterprise

Support Staff

Craig Butchart

Caretaker

Nicki Butchart

Teacher Aide

Jillian Deluca

Pathways Workplace Co-ordinator

Sharon Farrow

Teacher Aide, Assistant Librarian

Liz Goldsworthy

Finance and Fees

Andrew Gleeson

IT Technician

Cary Hartley

RTLB

Lisa Heppleston

Teacher Aide

Bernadette Holdom

Receptionist, Attendance

Clare Lyon

Librarian

Preeta Menon

ESOL

Wendy Payne

Guidance Counselor

Leigh Sanfelieu

Science Technician

Leahn Simeon

Administrator

Sue Smith

Photocopying

Denise Stachurski

Principal’s PA

Maree Sutton

Executive Officer

Carole Tipler

Chaplain

Nicola Watson

Sports Co-ordinator